ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İranTehlikesi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 0

Toplam Tekil: 22906798
Toplam Çoğul: 30654124
Irak ve İran Savaşı, Şianın hainlik yüzü!

Irak ve İran Savaşı, Şianın hainlik yüzü!

Tarih 11 Mayıs 2012, 11:08 Editör Yönetici

Şii İran'ın Müslüman ülkeler ile olan ilişkisine ve düşmanlığına güzel bir cevaptır, İran ve Irak savaşı..

Not: Yazının sonunda ki videoyu özellikle izleminizi tavsiye ediyoruz. Başka bir Delil arıyorsanız o videoda fazlası ile bulacaksınız.

İran Devrimi’nin ilk uluslararası sonucu İran – Irak Savaşı’dır. İran’ın Şia rejimini ihraç etmek istemesi, Irak’ta sert karşılandı. Irak lideri Saddam Hüseyin, İran’ı Iraklı Şiileri kışkırtmakla suçladı. Geçmişte de gergin olan Irak-İran ilişkileri, İran Devrimi ile kopma noktasına geldi.

İran-Irak gerginliğinin geçmişinde stratejik-bölgesel unsurların da etkisi vardır. Ancak İran’ın devrimin verdiği zafer sarhoşluğuyla Şia ihracına kalkışması ve Irak’taki Şiileri devlet yönetimine karşı isyana çağırması, savaşı tetikleyen etken oldu.

Irak’ta Şiiler, Şii Dava Örgütü etrafında toplanmıştı. İran’ın devrim ihracının hız kazanmasıyla birlikte Irak, Şii Dava örgütü lideri Iraklı Ayetullah Bekir Sadr’ı Nisan 1980′de tutuklattı. Buna karşın İran destekli örgüt, Irak’ta birçok bombalama eylemiyle birlikte üst düzey devlet adamlarına yönelik suikast girişimlerinde bulundu. Takvimler 1980 Ağustos’un gösterdiğinde iki ülke arasındaki gerginlik askeri boyut kazanmış ve küçük çaplı sınır çatışmaları başladı.

Şii İran’ın, Irak’a devrim ihracında ısrar etmesi savaşın büyümesine sebep oldu. Tehdidin büyüklüğünü gören Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejimi, üstünlük elde edebilmek için 1980 Eylül’ünde İran’ın birkaç şehrini işgal etti.

Burada dikkat edilmesi gereken husus; İran’ın sözde “İslam Devrimini” gerçekleştirdikten sonra, İran topraklarında Asr-ı Saadet’i yaşaması ve yaşatması gerekirken, bunun yerine ilk iş olarak başka bir İslam ülkesi olan Irak’a savaş açmasıdır.

İran tarihte de başta Osmanlı olmak üzere sadece Müslüman devletlerle savaşmış, birçok kez Müslüman devletlere karşı Haçlılar ve Moğollarla işbirliği yapmış, Anadolu ve Ortadoğu’daki Şiileri Osmanlı’ya karşı kışkırtmış ve ayaklandırmıştır.

Savaş, iç politika malzemesi oldu

İran, Irak’ın kendine saldırmasını sağlamakla bir taşla iki kuş vurdu. Öncelikle, halka ortak bir düşman göstererek, İranlıların Humeyni etrafında toparlanmasını sağladı. İkinci olarak, iç siyasetteki devrim karşıtlarını ezme fırsatı yakalamış oldu. Savaş sırasında İran’da otuz bin muhalif din adamı öldürüldü.

Savaşın faturası: 1 milyon ölü

Savaşın sürdüğü yıllarda Şii İran, “Kudüs’e Giden Yol Kerbela’dan Geçer” türünden sloganlarla kanlı savaşı kutsadı. Ancak İran hiçbir zaman Kudüs’ü almak için İsrail’le savaşmadı.

İran – Irak Savaşında, Haçlı seferlerinde dahi görülmeyen bir Müslüman kıyımı yaşandı. Savaş sırasında 1 milyon insan savaş sırasında öldü. 10 milyon insan da savaştan dolaylı olarak (hastalık, zorunlu göç, kıtlık gibi sebeplerden) etkilenerek öldü.

Savaşta ölenlerin çoğu Müslüman Sünnilerdi. İran, savaş esnasında hem Irak’taki Sünnileri, hem de İran’daki Sünni Müslümanları öldürdü.

Alıntı - irantehlikesi.com

Bu haber 12057 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


İŞTE BUDUR HUMEYNİ DEDİĞİNİZ !! TIKLA VE OKU!


Humeyni Bir Fransız Uçağı ile geldi darbe yapmaya.. İşte o gün bugündür Şii yayılmacılığı adına Amerika'dan tüm desteği almıştı. Afganistan'ın ve Irak'ın işgali olmak üzere Bahreyn'den Yemen‘deki şii ayaklanmalarına ABD desteğini göz ardı etmek mümkün değil. Pakistan'da artan şii yayılmacılığı Pakistan hükümetini de etkisi altına almış durumda, öyle ki Şuan Taliban onlar için düşman konumda. Türkiye sırada ……..!!! Tarihinde hiçbir zaman kafir bir ülkeyle savaşmamış, aksine hep Müslüman ülkelerle savaşmıştır.. En son Irak İran savaşı buna örnektir... İslam'ın içinde ki Truva atı şii İran...


Dr. İhsan Şenocak'tan "Şia Nedir, Ne Değildir?" başlıklı bir video. !!!! İzlemeden Geçmeyin !!


İran Gerçeklerini Bu Videoda Gerçek Veriler Eşliğinde Daha Net Anlayacaksınız..Şİİ İRAN VE SAPKIN YÖNÜ!

"ŞİİLER, EHLİ SÜNNET'İ KÜFÜRLE İTHAM ETMELERİ VE SAHİH HADİSLERİ REDDETMELERİ SEBEBİYLE HER İKİ YÖNDEN KÜFRE DÜŞMÜŞLERDİR." (İMAM-I GAZALİ Rah.)1 Şî'â'ya Reddiye
İran Analiz

İran'a Umumî Bir Bakış; Devrimden Sonra…

İran'a Umumî Bir Bakış; Devrimden Sonra… İran'a Umumî Bir Bakış; Devrimden Sonra…

Amerika ve İran gerilimi, yeni oyun!

Amerika ve İran gerilimi, yeni oyun! Hep bilindik bir senaryoyu yeniden oynuyorlar..

(c) 2014 - Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim