ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İranTehlikesi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 0

Toplam Tekil: 22906788
Toplam Çoğul: 30654114
Suriye'de Şii'leştirme Politikaları ve Baş Aktörleri

Suriye'de Şii'leştirme Politikaları ve Baş Aktörleri

Tarih 15 Mayıs 2012, 14:25 Editör Yönetici

Suriye'de Şii'leştirme Politikaları ve Baş Aktörleri

Beşşar Esed başkanlığındaki Suriye hükümeti Şii dini havzalardan mezun olanların devlet makamlarında memur olarak çalışmalarına imkan tanıyan bir karar yayımladı. Buna göre İran, Irak veya herhangi bir ülkedeki Şii dini merkezlerden mezun olanlar ihtisas alanlarına göre herhangi bir fakültede altı aylık bir eğitim alacak
 
VE hükümet görevine hak kazanabilecek. Toplumun % 90′ına yakını Sünni olan ülkede halktan meşruiyetini tamamen yitiren Esed rejiminin bu karar gözlemciler tarafından rejime tam destek veren İran’a diyet borcu olarak yorumlanıyor. Peki Suriye’de Şiileştirme politikalarını yürüten önde gelen simalar kimler? İşte cevaplar…
 
Tarih boyunca Sünni İslamın hakim olduğu ve Araplar açısından etnik bağlamda önemli merkez olan Şam’ın Nusayri-Alevi Esed iktidarıyla Şiilik temelinde tamamen eksen kaymasına uğratıldığı biliniyor. Alınan son karar da aslında 50 yıllık bir yakın tarihin son halkası…Peki nerdeyse küçük bir azınlık hariç dominant rengin Sünni Müslümanlardan oluştuğu Suriye’de özellikle son dönemde dozajını gittikçe artıran Şiileştirme politikalarında merkez üs neresi ve aktörler kimler?
 
Başta İran rejimi olmak üzere işgal sonrası İran-Amerikan ittifakıyla palazlandırılan Irak’taki Şii yoğunluklu hükümet, ülke içindeki Şii merciiyyetler, Lübnan’daki Hizbullah örgütü ve küresel Şii vakıflar Suriye’deki Şiileştirme politikalarında önemli roller üsleniyor. Başkent Şam’daki Seyyide Zeynep denilen yer ise merkez üs. Aynı zamanda elbette Ali Hamaney’in temsilciliği ve İran elçiliği gerek askeri-istihbari olsun gerekse lojistik ve para aktarma-aklama olsun merkezi bir önem taşıyor.


nahasgrup 

SURİYE’DE  ŞİİLEŞTİRME POLİTİKASINDA ÖNDE GELEN ŞAHSİYETLER
 
Seyyid Vahidi el Hüseyni:
 
Bu şahsiyet İran vatandaşı olup Seyyide Zeyneb’de önde gelen bir isimdir. İran’ın Suriye’de yürüttüğü tüm faaliyetlerin finanse edilmesi işlemlerini bu yürütmektedir. Hüseyniyetüz Zehra adlı Şii dini merkezin sahibidir. Irak, Suriye, İran ve körfez ülkeleri arasında sürekli seyahat etmekte, Şiilerin rejimin yanında durması için bir siyaset gütmektedir. Liderliğini yaptığı oluşumun çoğu Iraklılardan oluşmakta olup kızlarının tümü Iraklılarla evlidir.
 
…Nasiri:
 
Afgan asıllı olup yine Şiilerin Hüseyniye dediği dini merkezin sahibidir. Suriye’deki Afgan faaliyetlerini yürütmektedir. Hamaney’in ofisine yakın yerde ofisi bulunmakta olup aynı zamanda bazı meselelerde Afganistan Hükümetini temsil etmektedir.
 
Mecmuatun Nahhas (Al Nahas Group):
 
İran asıllı Saib Nuhhas denilen şahsın başkanlığını yaptığı 486′ya yakın ticari şirketi bünyesinde barındıran bir gruptur. Bu şirketler aracılığıyla Suriye’de çok büyük iktisadi faaliyetler yürütmektedirler. Öyle ki grubun faaliyetleri Afrika, körfez ve tüm dünyaya kadar uzanmaktadır. Kendisi Mısırlı biriyle evli olup şirketleri Mısırlı biri yönetmektedir.
 
 
Ömer Şuri:
 
Suriye’deki Bin Ladin Şirketin icra kurulu müdürüdür. Görünüşte Sünni olup gerçekte gizli bir Şiidir. Şirazi Havzasını desteklemekte olup Şiilerin zekat diye ödemekle zorunlu gördükleri Humus vermektedir. Sadece kişisel olarak değil son derece muntazam ve örgütsel bir şekilde faaliyet yürütmektedir. Öyle ki Esed rejiminin yanında olmaları, destek vermeleri için laikleri, Baasçıları ve bazı Sünni şahsiyetleri elde etme yönünde muhtelif merkezleri bulunmaktadır.
 
Kaynak: El Reşid Araştırmalar Merkezi
 

Bu haber 8472 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


İŞTE BUDUR HUMEYNİ DEDİĞİNİZ !! TIKLA VE OKU!


Humeyni Bir Fransız Uçağı ile geldi darbe yapmaya.. İşte o gün bugündür Şii yayılmacılığı adına Amerika'dan tüm desteği almıştı. Afganistan'ın ve Irak'ın işgali olmak üzere Bahreyn'den Yemen‘deki şii ayaklanmalarına ABD desteğini göz ardı etmek mümkün değil. Pakistan'da artan şii yayılmacılığı Pakistan hükümetini de etkisi altına almış durumda, öyle ki Şuan Taliban onlar için düşman konumda. Türkiye sırada ……..!!! Tarihinde hiçbir zaman kafir bir ülkeyle savaşmamış, aksine hep Müslüman ülkelerle savaşmıştır.. En son Irak İran savaşı buna örnektir... İslam'ın içinde ki Truva atı şii İran...


Dr. İhsan Şenocak'tan "Şia Nedir, Ne Değildir?" başlıklı bir video. !!!! İzlemeden Geçmeyin !!


İran Gerçeklerini Bu Videoda Gerçek Veriler Eşliğinde Daha Net Anlayacaksınız..Şİİ İRAN VE SAPKIN YÖNÜ!

"ŞİİLER, EHLİ SÜNNET'İ KÜFÜRLE İTHAM ETMELERİ VE SAHİH HADİSLERİ REDDETMELERİ SEBEBİYLE HER İKİ YÖNDEN KÜFRE DÜŞMÜŞLERDİR." (İMAM-I GAZALİ Rah.)1 Şî'â'ya Reddiye
Şia Mezhebi

Dünya Sahnesinde Şîâ'nın Özeti

Dünya Sahnesinde Şîâ'nın Özeti Şia'nın dünya genelinde ne yapmaya çalıştığını özetle...

Mustafa İslamoğlu Geleceğin Feto'sudur!

Mustafa İslamoğlu Geleceğin Feto'sudur! Mustafa İslamoğlu Geleceğin Feto'sudur!

(c) 2014 - Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim