ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İranTehlikesi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 0

Toplam Tekil: 22906827
Toplam Çoğul: 30654153
İran'da tutuklamaları protesto eden sünnilere ateş

İran'da tutuklamaları protesto eden sünnilere ateş

Tarih 17 Mayıs 2012, 17:20 Editör Yönetici

Şia her zaman ki gibi çirkin yüzünü gösteriyor..

İRAN ANALİZ /İran güvenlik güçlerinin Sünnilerin çoğunlukta yaşadığı Belucistan / Sistan bölgesinde İslami teşkilatların düzenlediği gösteriye açtığı ateş sonucu ilk belirlemelere göre bir kişi ölürken bazıları da yaralandı. Rask şehrinde düzenlenen gösteri bölgedeki Ehli Sünnet alimlerinden bazılarının devlet güçlerince tutuklanmasını protesto nedeniyle gerçekleştirildi.


Son olarak Şeyh Abdulgaffar Nakşibendi adlı İranlı Sünni alimin tutuklanıp cezaevine konulması bölgede bardağı taşıran son damla oldu. Sürekli olarak Sünni alimlerin, imamların, hatiplerin ve aktivistlerin rejim güçlerince hedef alınması, sistematik baskılara ve tutuklamalara maruz kalması bölgede gerginliğin en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak değerlendiriliyor. Zahidan şehrinden dönüşü esnasında tutuklanan alim Şeyh Abdulgaffar Nakşibendi’nin neden tutuklandığı, nereye götürüldüğü ise tıpkı birçok vakada olduğu gibi bilinmiyor.

Belucistan’daki Sünni alimlerin önde gelenlerinden birisi olan Şeyh Fethi Muhammed Nakşibendi, Barud şehrindeki cuma hatibi ve imam Şeyh Abdullah Mollazade ve 13 Sünni daha bir müddet önce İran rejim güçlerince tutuklanmıştı. Babasının akıbetini öğrenmek için Rasak şehrine giden oğlu Şeyh Abdulgaffar da rejim güçlerince tutuklandı. Bunun üzerine devletin Sünni karşıtı siyasetini, baskılarını ve haksız tutuklamaları protesto eden halk gösteri düzenledi. Ancak güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu bir kişi şehit oldu, birçokları ise yaralandı. Şehrin üzerinde helikopterlerin yakın mesafeden uçtuğu, çok sayıda güvenlik gücünün şehirde yayıldığı naklediliyor. Şehit edilen kişinin Can Muhammed Dağani olduğu ve 15 Mayıs tarihinde defnedildiği öğrenildi.

İtimad adlı günlük gazete ise en az iki kişinin açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiğini nakletti. Alman Deucthce Welle’nin Farsça haber kısmı ise zaten rejim güçlerinin protestoya katılanları kameraya çekip tespit ettiğini, takip eden günlerde ise tutuklamalara başladığını yazdı.

Ocak ayında önde gelen bir Sünni alim Mevlevi Mustafa Ceng Zehi Sistan-Belucistan arasında şehit edilmişti. İran rejimi sözde cinayete karıştığını iddia ettiği kişileri tutukladığını duyurmuştu. Ancak bölge halkı istihbarat birimlerinin çokça müdahil olduğu olaylarda faili mechul cinayetlerin neden sadece Sünnileri kapsadığı sorusunu soruyor.

Bu haber 8328 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


İŞTE BUDUR HUMEYNİ DEDİĞİNİZ !! TIKLA VE OKU!


Humeyni Bir Fransız Uçağı ile geldi darbe yapmaya.. İşte o gün bugündür Şii yayılmacılığı adına Amerika'dan tüm desteği almıştı. Afganistan'ın ve Irak'ın işgali olmak üzere Bahreyn'den Yemen‘deki şii ayaklanmalarına ABD desteğini göz ardı etmek mümkün değil. Pakistan'da artan şii yayılmacılığı Pakistan hükümetini de etkisi altına almış durumda, öyle ki Şuan Taliban onlar için düşman konumda. Türkiye sırada ……..!!! Tarihinde hiçbir zaman kafir bir ülkeyle savaşmamış, aksine hep Müslüman ülkelerle savaşmıştır.. En son Irak İran savaşı buna örnektir... İslam'ın içinde ki Truva atı şii İran...


Dr. İhsan Şenocak'tan "Şia Nedir, Ne Değildir?" başlıklı bir video. !!!! İzlemeden Geçmeyin !!


İran Gerçeklerini Bu Videoda Gerçek Veriler Eşliğinde Daha Net Anlayacaksınız..Şİİ İRAN VE SAPKIN YÖNÜ!

"ŞİİLER, EHLİ SÜNNET'İ KÜFÜRLE İTHAM ETMELERİ VE SAHİH HADİSLERİ REDDETMELERİ SEBEBİYLE HER İKİ YÖNDEN KÜFRE DÜŞMÜŞLERDİR." (İMAM-I GAZALİ Rah.)1 Şî'â'ya Reddiye
İran Analiz

İran'a Umumî Bir Bakış; Devrimden Sonra…

İran'a Umumî Bir Bakış; Devrimden Sonra… İran'a Umumî Bir Bakış; Devrimden Sonra…

Amerika ve İran gerilimi, yeni oyun!

Amerika ve İran gerilimi, yeni oyun! Hep bilindik bir senaryoyu yeniden oynuyorlar..

(c) 2014 - Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim