İran'ın 502 yıldır hazırlandığı "Musul Katliamı" başladı


Açıklama: Musul ve İran'nın planlarını analiz eden bilgilendirici bir yazı..
Kategori: İran Analiz
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2016
Geçerli Tarih: 22 Mart 2019, 07:39
Site: İran ve Şia Gerçeklerini Bu Sitede Göreceksiniz...
URL: http://www.irangercegi.com/detay.asp?haberID=126


Meşruiyetini kaybetmiş İran mandası Irak hükümetinin çelişkili açıklamalarını sadece ABD ve İran ciddiye alıyor. Uzmanlara göre bu durum İbadi’nin açıklamalarının tamamının İran ve ABD tarafından dikte edilmesinden kaynaklanıyor.


Akdeniz’e sınırı olmadığı için son 200 yıldır İslam alemini kan gölüne çeviren İran’ın Musul rüyası bölgenin kanlı kabusu haline gelmiş durumda.

Hedef mezhep savaşı

Pers Emperyalizminin, Irak’ı işgal edip Suriye’ye ulaşma ve sonunda 502 yıllık hedefi olan Akdenize’e kavuşma planı için 2004 yılından beri DAEŞ tiyatrosu sergileniyordu. Doğrudan İran’nın organize ettiği DAEŞ tezgahıyla İslam coğrafyasında yüzbinlerce kadın, çocuk, bebek katledildi. Son beş yıldır DAEŞ ve Hizbullah organize olarak sadece Müslümanlara saldırarak sivil katliamları yapıyorlar. Şiiliği istismar etmekten başka bir dinamiği olmayan İran’ın, varlığını devam ettirebilmesi ihtiyacı olan “Şii-Sünnî Savaşı” fitnesinin başlayıp başlayamacağı Musul operasyonlarına Türkiye’nin katılıp katılmayacağına göre değişecek.

MUSUL’DA DAEŞ BALONU PATLAR MI?

Son beş yıldır ABD ve İran’ın harcadığı milyarlarca dolar bütçeyle bir DAEŞ tezgahı kurulmuştu. 2004 yılında İran’nın verdiği emirle Musul’dan çekilen Irak ordusu bölgeyi teslim etmekle kalmayıp, DAEŞ’e silah, cephane ve askeri karakolları da teslim etmişti. O günden sonra başlayan sözde “yenilmez DAEŞ” balonu, Cerablus ve Dabık gibi operasyonlarla tek tek sönünce dünya, “Acaba Musul da böyle bir balon mu?” sorusunu sormuştu.

MUSUL’U DAEŞ’TEN KURTULUNCA KİM ALACAK?

ABD ve İran’ın birlikte hazırladığı dört aşamalı (Kuşat, hava operasyonu yap, çemberi daralt, karadan gir) Musul planı, “Musul’u DAEŞ’ten kurtarıyoruz” bahanesiyle bölgeyi işgal planı olarak hazırlanmıştı. Musul’u DAEŞ’e veren İran’ın, DAEŞ gidince bölgeyi halka teslim etmesi beklenmiyor.

ABD ilk kez vurdu

Musul operasyonu ve bölgenin geleceğine ilişkin tartışmalar devam ederken, önceki gece ABD ordusuna bağlı topçu birliklerinin ilk defa DAES hedeflerini vurmaya başladı. Konuya ilişkin konuşan Başika Cephesi’ndeki Peşmerge Komutanı Ömer Hüseyin, “Başika’da konuşlanan ABD’li askerler, bölgeye geldikten sonra ilk defa DAES hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu” ifadelerini kullanırken, koalisyon uçaklarının DAEŞ mevzilerini vurduğunu, DAEŞ’in ise kazdığı hendeklere doldurduğu petrolleri ateşe vererek, operasyonu engellemeye çalıştığının bilgisini paylaştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise büyük operasyonun henüz başlamadığını açıkladı.

İbadi’de, Türkiye ile bölgedeki Türkmen, Kürt ve Arap aşiretlerin karşı çıktığı Musul’un mezhep savaşlarıyla bölünme planına zemin hazırlamak için boş durmadı. Kukla başbakan İbadi, Sasani devleti hayali kuran Şii milis gücü Haşdi Şabi liderleriyle Bağdat’taki ofisinde bir araya gelerek, Musul pazarlığı yaptı. İbadi’nin alçak adımından sonra Musul’a karadan girecek olan Irak Ordusu’nun yapılanmasına ilişkin şok edici bir gerçek ortaya çıktı. Iraklı üst düzey bir askeri yetkili, DAES’a doğu ve kuzey bölgelerinden saldırmak için Peşmerge cephelerini kullanan Irak askerleri arasında Şii milislerin de yer aldığını açıkladı.

Kamufle yoluyla sızdılar

Can güvenliğini gerekçesiyle ismini açıklamayan askeri yetkili, Şii milislerin Musul’u kana bulayacak mezhepçi Haşdi Şabi terör örgütü olduğunu dile getirerek, “Elimize geçen bilgilere göre bu milisler Haşdi Şabi çatısında yer alan Nuceba Hareketi’ne bağlı ve daha önce Esed Rejimi’ne destek için Suriye’de de çatışmalara katılmışlar” ifadelerini kullandı. Peşmerge cephelerine intikal eden orduya ait araçlar üzerinde Şiiliği temsil eden bayrakların dalgalanmaya devam ettiğini aktaran üst düzey askeri yetkili, bunun Şii milislerin asker kıyafeti giyerek ordu içerisine sızdığının kanıtı olduğunu kaydetti. ABD ve İbadi’nin Hamaney’e bağlı Şii milislerin operasyona katılmayacağı yönündeki beyanatlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu.

PKK operasyona katılabilir

Musul’un sözde kurtarılma operasyonuna sadece Şii Haşdi Şabi değil, Irak’ın kuzeyindeki Sincar, Duhok bölgelerinde işgalini sürdüren PKK terör örgütünün de ABD desteğiyle katılmasının planlandığı iddia edildi. Irak bölgesel Kürt parlamentosu vekili Şeyh Şemo, Sincar bölgesi’ndeki PKK terör örgütü militanlarının, IŞİD’e karşı düzenlecek olan Musul operasyonuna Şii milis örgütü olan ‘Haşdi Şabi’ teşkilatı bayrağı altında katılacağını öne sürdü.

2. Felluce katliamı

Bir diğer yandan, Musul’un 8 parçaya bölüneceği ve bu kanlı planda da Şii Haşdi Şabi ve PKK terör örgütünün ana unsurlar olacağını sıkça dillendiriliyor. İki kanlı terör örgütünün bölgedeki Sunni Türkmen, nüfusa yönelik soykırım hazırlığı yaptığı, 2004 yılında Felluce’de Müslüman direnişçileri katleden ABD’nin de bu plana destek çıktığı ve yine sivilleri DAEŞ bahanesiyle hedef alabileceği gündem maddelerinden biri.

Barzani hedefte

Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden biri olan ve bölgenin istikrara kavuşması açından hayati rol oynayan Barzani’de, işbirlikçi Irak Meclisi’nin hedefi haline geldi. Irak Temsilciler Meclisi Kanun Devleti listesi milletvekili Kazım Elsayyadi, Türk askerini, DAEŞ’e karşı mücadele için Başika’ya davet eden IKBY Başkanı Mesut Barzani’yi vatan haini ilan etti. Barzani, ayrıca PKK’nın da tehditlerine maruz kalıyor. PKK, kendisine karşı çıkan Kürt siyasileri kaçırırken, KDP bürolarına da saldırılarda bulunmuştu.

Türkiye ne yapacak?

2015’te Barzani ve yerel halkın talebiyle Musul’un 20 kilometre yakınındaki Başika Kampı’na konuşlanan kahraman Türk askeri, bölgenin güvenliği açısından kritik adımlar atmış, Musul’un asıl sahiplerine askeri eğitim vermişti. Bu bağlamda, ABD’nin kuklası İbadi’nin işgalci güç saydığı Türkiye’nin Musul operasyonunda nasıl bir pozisyon alacağı merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da yaptığı konuşmada Türk askerinin Musul’un bölünmesini engellemek amacıyla operasyona katılacağını vurgulayarak, “Musul operasyonunda koalisyon güçleri içerisinde olmaya kararlıyız. Koalisyon güçleri Türkiye’yi istemiyorsa. B planımız devreye girer. O da olmazsa C planı devreye girer” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Musul’a girmeli

Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal, ABD’nin Musul operasyonun değerlendirdi. Cemal, ABD ve İran’ın bölgedeki sivil insanları katledebileceğin öngörüsünde bulunurken, koruyucu olarak Türkiye işaret etti ve şunları söyledi: “Musul’u DEAŞ’tan kurtaracak koalisyonda, sivil ve masum insanları katliamdan koruyacak güvenebileceğimiz bir güce ihtiyaç var. Bu nedenle Türkiye’nin Musul’a girmesini tamamıyla destekliyoruz. Bu konuda Irak’ın üslendiği sorumsuz hükümet rolü bizi endişelendiriyor.”

Dicle kalkanı istiyoruz

Ayrıca, Türkiye’nin Fırat Kalkanı ile Suriye’ye sınırının büyük bölümünü temizlemesi ve muhacirleri evlerine yerleştirmesi Irak’ta zulüm gören Müslümanların da umudu olmuştu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu milletvekili Aydın Maruf, Türkiye’nin İslam aleminin lideri olduğunu ve bölgeye barış getireceğini belirterek, şu çağrıyı yapmıştı: “Telafer ve Musul’da ‘Dicle Kalkanı Harekatı’ bekliyoruz. Oradaki halk her türlü adımı olumlu karşılayacak ve destekleyecektir. Bu anlamda Musul halkının Türkiye’den çok şey beklediğini ifade etmek istiyorum.”


Diriliş Postası