Şefaat (Aracılık) Şirktir Diyen Kafalara Reddiyedir. !!!


Açıklama: Şefaat (Aracılık) Şirktir Diyen Kafalara Reddiyedir. !!!
Kategori: Reddiyeler
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2012
Geçerli Tarih: 22 Şubat 2019, 21:18
Site: İran ve Şia Gerçeklerini Bu Sitede Göreceksiniz...
URL: http://www.irangercegi.com/detay.asp?haberID=40


Vehhabilerin etkisinde kalan bazı kimseler, (Dua ederken aracı kullanmayın, Resulullahın, evliyanın hürmetine demeyin, direkt Allah’tan isteyin! Aracı kullanmak, Fatiha suresindeki (Yalnız benden isteyin) âyetine zıttır ve şirktir) diyorlar. Peygamber efendimizin hürmetine istemek neden şirk oluyor?
 
Hiçbir İslam âlimi, o şekilde dua etmenin şirk olduğunu bildirmemiş; aksine, caiz, hatta daha iyi olduğunu bildirmişlerdir. Abdülaziz-i Dehlevi hazretleri Fatiha suresinin tefsirinde buyuruyor ki:
 Birisinden yardım istenirken, yalnız Allahü teâlâya güvenilip, o kulun Allah’ın yardımına mazhar olduğu, Allahü teâlânın her şeyi sebeple yarattığı, onun da bir sebep olduğu düşünülürse caiz olur. Enbiya ve Evliya da, böyle düşünerek başkasından yardım istemiştir. Böyle yardım istemek, Allahü teâlâdan istemek olur. (Tahkik-ul-hakkıl-mübin)
 
Vehhabilerin tabiriyle, Peygamber efendimiz de aracı kullanmış ve aracı kullanılmasını tavsiye etmiştir. Gazalarda ve sıkıntılı anlarda da, muhacirlerin fakirleri hürmetine dua ederdi. Yani aracı kullanırdı.(Taberani, Ebu Nuaym)
 
Yine Resulullahın bir duası şu mealdedir:
 (Ya Rabbi, senden isteyip de verdiğin zatların hatırı için, senden istiyorum.) [İbni Mace]

Bir hadis-i şerif ‘te Mealen;
 (Çölde yalnız kalan, bir şey kaybederse, “Ey Allah’ın kulları bana yardım edin!” desin; [aracı kullansın] çünkü Allahü teâlânın, sizin göremediğiniz kulları vardır.) [Taberani]
 
Hazret-i Âdem, çok dua ettiyse de kabul olmadı. Aracı kullanarak, yani Peygamber efendimizi vesile ederek, Onun hürmeti için dua edince duası kabul oldu. Allahü Teâlâ, (Ya Âdem! Habibimin ismiyle her ne isteseydin kabul ederdim, O olmasaydı seni yaratmazdım)buyurdu. (Beyheki)
 
Şefaat, aracılık demektir. Ahirette, Peygamberler, âlimler, şehitler ve daha niceleri şefaat edeceklerdir. Günahkârlar şefaat isteyecek ve şefaatçiler [aracılar] tarafından kurtulacaktır. Bu husus, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerle açıkça bildirilmiştir.
 
BUNA ŞİRK DİYEN KAFALARA  Son söz şu olsun ki;  Bizler asla Kabirden bir istek istemeyiz, dostlara gidip bunu siz yapın demeyiz. Ya ne deriz, ” Ya Rabbi bu dostun hatrı için ” deriz. Çünkü yaratıcı ancak Allah Tala ‘dır. Bu,  bu kadar basit iken böyle yapanları şirkle itham eden cahil ve iftiracılara yazıklar olsun ki , Rasulullah efendimizin (s.a.v) hadis ve tatbiklerine bakacak olursak Efendimiz (s.a.v) dahi bunlara göre şirktedir..
 

Alıntı