Özgür Suriye Ordusu Koramiralı'ndan Önemli Açıklamalar


Açıklama: Özellikle Suriye'de ki şii İran ve Hizbullah örgütünün katliamlarına yönelik bilgiler veriyor..
Kategori: Ortadoğu
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2012
Geçerli Tarih: 22 Şubat 2019, 22:27
Site: İran ve Şia Gerçeklerini Bu Sitede Göreceksiniz...
URL: http://www.irangercegi.com/detay.asp?haberID=59


Özgür Suriye Ordusu’nun Humus sözcüsü Koramiral’ın yaptığı açıklamalar Suriye topraklarında Hizbullah örgütünün katliamlarda açıkça yer aldığını bir kez daha gösterdi.Humus ve civarındaki birliklerin resmi sözcüsü olan Hava Koramiral Kasım Saadettin konuşmasında: “Güvenilir kaynaklarımızın aktardığı bilgiler el Kusayr ve civarındaki köylere yapılan baskınlar, tutuklama ve katliamlarda Hizbe bağlı teröristlerin yer aldığını gözler önüne seriyor. Bunların giyim-kuşamları ve lehçeleriyle açıkça fark edildiği, dahası içlerinde Farsça konuşanların da tespit edildiği kaydedilmektedir.” dedi.

Humus’taki Askeri Meclis komutanı ve Özgür Suriye Ordusu Ortak Komuta Kademesi sözcüsü olan Hava Koramiral Kasım Saadettin’in açıklamaları Suriye’deki soykırımda Hizbullah örgütünün açıkça yer aldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Koramiral Sadettin açıklamasında: “Köylerden ve Özgür Suriye Ordusundan bizlere bilgiler geldi. Bunlar baskını, saldırıları ve tutuklamaları yapanların elbiselerinden ve lehçelerinden Suriye olmadıklarını açıkça anladıklarını aktardı. Dahası bunlar arasında Farsça konuşanlar da yer almaktaydı. Saldırılarda çok sayıda vatandaş da yaralandı.” şeklinde konuştu.

Mezkur Hizb militanları ve İran güçlerinin saldırılarında içlerinde kadın da dahil 37 Suriyelinin tutuklandığı ve bunların baskının yapıldığı köylerde tutulduğu nakledildi. Açıklamasında Koramiral Sadeddin: “Yaklaşık 20 ayrı gruba ayrılan ve sayıları 200’e ulaşan bu gruplar Hizbullah’a sadakatiyle bilinen Şii sınır köylerinden geçerek Suriye’ye girdiler.” dedi.

Hizbe bağlı teröristlerin daha öncesinde de Suriye halkına karşı işlenen katliamlarda Şebbihalar ve rejim güçleriyle birlikte hareket ettiği, çok sayıda militanının Özgür Suriye Ordusunca etkisiz hale getirildiği biliniyor. Bu teröristler Esed güçlerinin yanında Riyf Dimeşk, batı ve güney kısımlarında Humus’ta ve yoğun olarak da direnişin güçlü olduğu Zebedani bölgesinde yer alıyor.

Öte yandan Üsteğmen Halid Yusuf el Hammud da yaptığı açıklamasında Özgür Suriye Ordusunun elinde Hizbullah örgütüne bağlı teröristlerin Suriye’deki çeşitli bölgelerde mevcut olduğuna dair teyid edilmiş bilgilerin yer aldığını söyledi. Cinayetleri, baskınları ve tutuklamaları, işkenceleri gerçekleştiren bu unsurların el Kusayr bölgesi ve civarında, Riyf Humus’ta bulunduklarına dikkat çekildi. Yine Zebedani, Renkus ve Riyf Dimeşk’te de Hizb teröristleri bulunuyor. Lübnan sınır bölgelerinden kolaylıkla hareket eden bu unsurların yanı sıra kuzeyde Türkiye sınırına yakın bölgelerde ise İranlı uzmanlar yer alıyor. Bunlar da Özgür Suriye Ordusunun hareketlerini, konuşmalarını ve aktivistleri takip edip Esed rejimiyle birlikte bunların tespit edilerek, tasfiye edilmesine çalışıyor.

El-Hammud açıklamasına devam ederek: “Hizbullah unsurları keskin nişancılar şeklinde rejime hizmet ediyor. İranlı uzmanlara gelince bunlar aktivistlerin konuşmaları, iletişimleri ve hareketlerini takip ve tespit etme yönünde.

Kuveyt’teki etkin gazetelerden birisi olan Es Siyase Gazetesi de Suriye’deki gelişmelere dair önemli haberler yayımlamaya devam ediyor. Yaklaşık iki aydır başkent Şam’da ve diğer Suriye şehirlerinde meydana gelen bombalı terör saldırılarının arkasında Şii Hizbullah örgütünün bulunduğunu yazdı gazete. Özellikle bomba yüklü araçlar konusunda uzman olan Hizb militanlarından bir grubun Suriye’de rejime destek için bulunduğuna dikkat çekilen haber: “Bomba yüklü araçları Hizbin kadrosu yapıyor. Öldürülen sivillerin çoğunluğu ise daha öncesinden tutuklanan, idam edilen veya kaçırılıp o saldırıda öldürülen insanlardan oluşuyor. Mesele el Kaide’nin veya diğer bir Selefi hareketin eylemiymiş gibi lanse eden rejimin dediklerinin tam tersi bir durum taşımaktadır.”

Suriye devriminin başarıya ulaşması, barışçıl gösterilerin devam etmesi için koruma görevi gören onlarca general, binlerce subay ve yüz bine yakın askerden oluşan Özgür Suriye Ordusu tüm Suriye genelinde örgütlenmiş durumda.